PERDE SİSTEMLERİ

stor perdelerden daha sonra imal edilmeye başlamış ve stor perdelerin evde ışık alabilmek amacı ile sürekli olarak yukarı çekilmesi işlemini ortadan kaldırmak ve bir nebze de olsa tül perde görünümü sağlamak amacı ile imal edilmiş çift katlı bir kısmı tül bir kısmı kumaş olarak üretilen ürünlerde yapılan perdelerdir.

Zebra Perdeler Nasıl Çalışır?

Zebra perdeler stor perdelere alternatif olarak üretilmiş ve bir yönü ile de tül perdeyi andıran çit kat kumaştan olan perdelerdir. Peki bu perdeler stor perdeler gibi mi çalışmaktadır veya başka tür bir mekanizmaya mı sahipler.
Öncelikle zebra ismi bu perdelerin çizgili yani bir çizgisinin tül diğer çizgisinin kumaş olarak imal edilmesinden gelmektedir. Perde iki kat olduğu için bu tül kısımların üst üste gelmesi ile arka taraftan ışık alması sağlanmaktadır.
Bu perdelerin mekanizma sistemi stor perdelerin aynısı olmasına karşın farklı olan yanı iki katlı olmasından dolayı perdenin arka katmanı perdenin monte edildiği çıtaya bağlı olarak çalışmasıdır. Yani stor perde tek kat yukarı aşağı çalışmasına karşı zebra perde ise çift kat yukarı aşağı doğru çalışmaktadır. Hal böyle olunca zebra perdeyi ister tam açmadan ister tam açarak ta kullanabilirsiniz.
Bu perdeler yoğun olarak tercih alanı mutfaklar dır. Fakat salonlarda ve diğer odalarda da kullanılmaktadır.